Geçmek Bilmeyen Kronik Ağrılar ve Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT)

Bir türlü geçmeyen baş ağrıları, migren, fibromiyalji, mide, sırt, omuz, boyun, el, kol, ayak, bacak ağrıları…
Siz hangisinden muzdaripsiniz?

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) Nedir?

Amerikalı psikolog Roger Callahan’ın 1980 yılında tesadüfen keşfettiği ve hastasının su fobisini iyileştiren TFT (Thought Field Therapy) bir enerji psikolojisi tekniği. Daha sonra bir mühendis olan Gary Craig TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak EFT (Emotional Freedom Techniques) yani Duygusal Özgürleşme Teknikleri’ni geliştirmiş. Fobilerden kronik ağrılara kadar bir çok problemde kullanılabilen EFT, geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan, akupresür ve NLP’nin bir nevi birleşimi olan bir enerji çalışması. Parmak uçlarıyla vücuttaki bazı akupunktur noktaları tıklanarak vücutta tıkanan enerjinin normal akışına dönmesi sağlanıyor. Bunun sonucunda enerji tıkanıklığına yol açan problem (ağrılar, korkular vs) ortadan kalkıyor ve iyileşme başlıyor. Uygulaması oldukça basit ve iyileşme diğer terapi tekniklerine göre oldukça hızlı.
EFT ağrılar üzerinde şaşırtıcı bir rahatlama sağlayabiliyor. Modern tıbbın çareleri, ilaçlar ve ameliyatlar kimi zaman insanların bazıları için sonuç vermiyor. Hiçbir şeyin işe yaramadığı yerlerde EFT genellikle işe yarıyor. EFT’yi diğer yöntemlerden farklı yapan şeyler; semptomların aniden yok olması, uygulamanın kolay olması ve kısa sürede sonuç alınabilmesi. Yine de EFT tıbbın veya diğer iyileştirme uygulamalarının yerini almaz. Diğer uzmanlarla (doktorlar, ruh sağlığı uzmanları) ile birlikte çalışmak en doğrusu.
 

EFT Ağrılarda Gerçekten İşe Yarıyor mu?

 
E. 10 yıl önce bir kaza geçirdi ve bu kaza yüzünden omzunda şiddetli bir ağrı olmadan kolunu kaldıramaz hale geldi. EFT ile birkaç dakika içerisinde sorunundan tamamen kurtuldu ve artık ağrı duymadan kolunu kaldırabiliyor.
 
C. de aynı E. gibi 3 yıl önce bir kaza geçirmişti ve ağrı duymadan kolunu kaldıramıyordu. Sayısız doktor ve terapiste gitmesine rağmen olumlu sonuç alamadı. EFT ile birkaç dakika içerisinde hiç ağrı duymadan kolunu kaldırabilir hale geldi.
 
Gary Craig’e göre “Bütün olumsuz duyguların nedeni vücudun enerji sisteminin bozulması”. Vücuttaki kanın düzgün akması kişinin fiziksel sağlığı için ne kadar hayatiyse, vücudun enerji sisteminin düzgün çalışması da hayati bir önem taşıyor. Olumsuz duyguların fiziksel rahatsızlıklara katkıda bulunduğu inkar edilemez. EFT’nin bu olumsuz duyguları etkisiz hale getirdiği ve fiziksel semptomları azalttığı görülüyor. İşte bu noktada EFT fiziksel iyileşmeye katkıda bulunuyor ve gerçekten işe yarıyor.

EFT İle Ağrıdan Kurtulmak Ne Kadar Sürer?

 
Bunun kesin bir cevabı yok. Ağrının türü aynı olsa da, problemin derinliği ve iyileşmeye karşı direnç kişiden kişiye değiştiği için bu süre farklılaşıyor. Semptomlar genellikle birkaç dakika içerisinde yok oluyor. Diğer tedavi yöntemleriyle rahatsızlıktan kurtulmak günler, haftalar veya aylar sürebiliyor. EFT oldukça etkili bir yöntem ancak önce doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun. Bir çok kişi iyileşme gerçekleştiğinde ilacı bırakmak ister ama buna sadece doktorunuz karar verebilir.
EFT’nin birkaç dakika uygulanmasının ardından ağrılar şaşırtıcı bir şekilde yok oluyor, bunun temel sebebi kaslardaki gerginliğin geçmesi. EFT kas ve eklemlerdeki gerginliği azaltıyor ve sonuçta bu fiziksel ağrılar geçiyor. Bazı ağrılar tamamen yok olup hiç geri gelmezken, bazıları için ağrı ortaya çıktığında tekrar EFT vuruşları yapmak gerekiyor.
 

EFT Nasıl Çalışıyor?

 
EFT gerçekten çok güçlü bir araç. Bu aracı etkin kullanabilmek için en önemli şey sorunu doğru teşhis edebilmek. Sorunun başlangıcına yani kaynağına ulaşmak bu mükemmel aracı doğru kullanabilmek adına çok ama çok önemli. Kişi sorunun çıkış noktasıyla ilgili bir olay ya da sebep hatırlıyorsa o olay üzerinde EFT çalışması yapılıyor, olaya dair ne kadar negatif duygu yükü varsa temizleniyor. Sonuçta kişi olaya karşı kendini zorlasa bile olumsuz hiçbirşey hissedemez hale geliyor. Bu durum ağrılar için ağrının ortadan kalkması şeklinde oluyor. Sorunun sebebine ilişkin hatırlanan hiç bir şey olmadığında ise, ağrının hangi durumlarda tetiklendiği ve bu ağrıya sebep olan duygunun ne olduğu tespit edilerek bunun üzerine EFT çalışması yapılıyor. Ancak sorunun kalbine inilmedikçe EFT ile kısa süreli bir rahatlama sağlanıyor. Ağrı geçmiş olsa bile bu durum maalesef kalıcı olmuyor. Bu yüzden EFT uygulaması için bu işin uzmanına gitmenizi tavsiye ederim. EFT uzmanının The AMT (Meridyen ve Enerji Terapileri Derneği) üyesi ve sertifikasının geçerli olmasına dikkat edin. Eğer kronik ağrınızın tıbbi yöntemlerle geçmediğini, sebebinin duygusal olduğunu düşünüyorsanız EFT başvurabileceğiniz harika bir araçtır. Ancak doktorunuzun onayını almadan herhangi bir alternatif yöntemi denemenizi tavsiye etmiyorum. EFT size bu konuda oldukça yardımcı olabilir ancak tıbbi bir tedavi asla değildir.
Siz de geçmek bilmeyen kronik ağrılardan şikayetçiyseniz ve alternatif bir yöntem arıyorsanız EFT aradığınız yanıt olabilir. Benden EFT seansı almak isterseniz ayselkeskin.net ten ulaşabilirsiniz. Ruh ve beden sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu hatırlatır, sağlıklı günler dilerim.
AYSEL KESKİN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER
 
Kaynak: Emotional Freedom Techniques (EFT) Manuel, Gary Craig

Bir Cevap Yazın