Depresyonla İlaçsız Nasıl Başaçıkarız?

Depresyondayken canınız hiçbirşey yapmak istemez ve harekete geçmek zordur. Ancak depresyon tedavisi sorumluluk almayı ve aktif olmayı gerektiren bir süreçtir. Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmaya ve gününüzü planlı yaşamaya hazır olmalısınız. Bu süreçte bir günlük tutun ve gün içinde yapacağınız aktiviteleri bir çizelge yaparak saati saatine yazın. Kulağa zor geliyor olabilir ancak bu sizi korkutmasın; süreç sizin için bir angaryaya dönüşmek zorunda değil, hatta keyifli bile olabilir! Biraz disiplin ve çaba göstererek aşağıda saydığımız yöntemleri yaşamınıza soktuğunuz takdirde olumlu sonuçlar alırsınız.
1. İnsanlarla bağlantıda olmak
Depresyondayken yalnız kalma eğiliminde olursunuz. Ailenizle ve yakın arkadaşlarınızla konuşmak, onlarla yakın olmak bile zordur. Fakat sosyal destek depresyon tedavisinde çok önemlidir. Dış dünyayla ve sevdiklerinizle vakit geçirmek duygu durumunuzu yükseltir. İnsanlarla bağlantıda kalmak için şunları yapın:
Sizi güvende hissettiren kişileri arayın. Bu kişi sizi tedavi etmek zorunda değil -yargılamadan, dikkatli ve anlayışlı bir şekilde dinlemesi yeterli.
Yüz yüze görüşün. Sosyal medya, telefon ve mesajlaşma irtibatta kalmak için harika yollardır, fakat yüz yüze konuşmak kadar etkili olmaz. Duygularınızı sevdiğiniz ve güvendiğiniz biriyle paylaşmak kara bulutların dağılmasına yardımcı olur.
Hoşlanmasanız bile sosyal aktiviteleri sürdürün. İnsanlarla birlikte olmak daha az depresif hissettirir.
Başkaları için faydalı bir şeyler yapın. Gönüllü çalışmalara katılın ya da birisi için küçük de olsa hoş bir şey yapın.
Evcil hayvanınızla zaman geçirin. Evcil hayvanınız yoksa sokak hayvanlarıyla ilgilenebilir ya da sahiplenebilirsiniz.
2. Sizi iyi hissettiren şeyler yapmak
Depresyonun üstesinden gelmek için sizi rahatlatan ve enerji veren şeyleri yapmanız gerekir. Şu aktiviteleri yapmak sizi iyi hissettirebilir:
Eski bir hobinizle ya da egzersizle yeniden ilgilenin.
Kendinizi yaratıcı bir şekilde ifade edin -müzik, resim veya yazma yoluyla.
Arkadaşlarınızla dışarı çıkın.
Müze gezisi, doğa yürüyüşü gibi günlük gezi/turlara katılın.
Sağlıklı uyku alışkanlığı edinin.
Gevşeme tekniklerini deneyin. Yoga, nefes ve kas gevşetme egzersizleri oldukça etkilidir.
3. Gün içinde hareket etmek
Depresyondayken yataktan kalkmak bile zordur fakat egzersiz yapmak bir numaralı depresyon-savardır! Araştırmalar düzenli egzersizin depresyon semptomlarını azaltmada ilaç kadar etkili olduğunu gösteriyor. Günlük rutininize egzersizi koyduğunuzda enerji seviyeniz yükselecektir. Yürümek, yüzmek, dans etmek ve aerobik gibi devamlı ve ritmik bir egzersizi tercih edin.
4. Sağlıklı ve duygu durumunu yükselten bir beslenme programı uygulamak
Ne yediğiniz nasıl hissedeceğinizi doğrudan belirler. Kafein, alkol, trans yağlar ya da katkı maddeli yiyecekler beyin kimyanızı olumsuz etkiler. Duygu-durumunuzu dengede tutmak için şunlara dikkat edin;
Öğün atlamayın –bu sizi asabi ve yorgun hissettirir.
Şekeri ve rafine edilmiş karbonhidratları azaltın. Şekerli atıştırmalıklar, kızarmış patates gibi yiyecekleri mümkün olduğunca yemeyin.
Aile hekiminize danışarak B vitamini seviyenizi öğrenin. B12 ve folik asit eksikliği depresyonu tetikleyebilir.
5. Yeterince güneş ışığı almak
Her gün en azından 15 dakika güneş ışığı alın. Gün ışığını azaltmak depresyonu daha da kötü yapar. Kısa bir yürüyüş, dışarıda bir kahve içmek, bankta oturup insanları izlemek gibi küçük molalarla güneş ışığından faydalanabilirsiniz.
6. Olumsuz otomatik düşüncelere meydan okumak
Depresyon benlik algınızı ve gelecekten beklentinizi alt üst eden bir numaralı sabotördür. Bu mantıkdışı ve karamsar bakış açısının sebebi olumsuz otomatik düşüncelerdir -bilişsel çarpıtmalar olarak da bilinir. Bilişsel çarpıtmalar gerçeğe uygun değildir ve bunlardan vazgeçmek zordur. “Pozitif düşün” diyerek kendinize telkin vermek bu düşünceleri durdurmayacaktır. Bunlar muhtemelen hayatınızın ilk yıllarından beri oluşmaya başlamış, kökleşmiş, farkında bile olmadığınız otomatik düşünce kalıplarıdır. Bu olumsuz, gerçekdışı düşünme şekli depresyonun yakıtıdır. Bu bilişsel çarpıtmalar şunlardır:
Ya hep ya hiç: Herşeyi siyah yada beyaz olarak kategorilendirmek. Bu düşünce yapısında hataya yer yoktur, hata varsa mükemmellik yoktur.
Aşırı genelleme: Sınırlı sayıda bilgiyle genel bir kanıya varmak. Basit bir olumsuz deneyimde “ben zaten hiçbirşeyi doğru yapamam” kanısına varmak.
Zihinsel filtre: Sadece negatife odaklanıp olumluları görmezden gelmek.
Zihin okumak: Yanınızdan geçen ve size selam vermeyen arkadaşınızın artık sizi sevmediğini, sizinle görüşmek istemediğini düşünerek onun zihnini okumak. (Gerçek: Arkadaşınız o anda ödeyeceği faturaları düşünmekten sizi görüyor olsa da fark etmiyor)
Falcılık yapmak: Kötü bir şey olacağını düşünüp gerçekçi olmamasına rağmen bu tahmini doğru kabul etmek.
Etiketleme: Basit hatalarda bile kendini “salak, aptal, beceriksiz” gibi sıfatlarla etiketlemek.
Bilişsel çarpıtmalarla baş etmenin yolu :
İlk önce bu yıkıcı düşüncelerinizi tanımlayın ve sonra kendinize şu soruları sorun:
Bu düşüncenin doğru olduğuna (ya da olmadığına) dair kanıt nedir?
Bu düşünceye sahip olan bir arkadaşım olsaydı ona ne söylerdim?
Durumu başka açıdan ele almanın bir yolu var mı? (ya da durumun alternatif bir açıklaması var mı?)
Eğer depresyonda olmasaydım bu duruma nasıl bakıyor olurdum?
Bilişsel çarpıtmalarınızı bu şekilde “çarpraz sorguya” tuttukça onların ne kadar hızlı çöktüğüne şaşıracaksınız. Bu süreçte durumsal farkındalığınız artacak ve daha dengeli bir bakış açısı geliştirmiş olacaksınız.
Ne zaman profesyonel yardım almalıyım?
Eğer bu adımları uygulamaya, pozitif yaşam değişikliği yapmanıza rağmen depresyonunuzun daha kötüye gittiğini düşünüyorsanız ve ya intihar düşünceleriniz varsa mutlaka profesyonel yardım alın. Profesyonel yardıma ihtiyacınız olması zayıf olduğunuz anlamına gelmez. Bazen bilişsel çarpıtmalar yüzünden kaybolmuş hissedebilirsiniz, ancak depresyon tedavi edilebilir ve daha iyi hissedebilirsiniz!
AYSEL KESKİN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER

Bir Cevap Yazın