Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Amerikalı psikolog Roger Callahan 1980 yılında tesadüfen bir şey keşfetti : Su fobisi olan bir hastasının göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla vuruşlar yaptığında artık hastanın su fobisinden eser kalmamıştı! Bundan önce uzun süre klasik yöntemlerle tedavi etmeye çalışmış olmasına rağmen bir yere varamayan Callahan, hastanın korkuyu hissettiği anda mide ağrısı çekmesinden yola çıkarak, mide meridyeninin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla vuruşlar yapmış ve su fobisinin geçtiğini görmüştür. Araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırarak adına TFT (Thought Field Therapy) dediği bir enerji tekniği geliştirmiştir. Daha sonra bir mühendis olan Gary Craig  1990′ lı yıllarda TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak  EFT (Emotional Freedom Techniques) yani Duygusal Özgürleşme Tekniklerini oluşturmuştur.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) Nedir?

Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT) geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan, akupresür ve NLP’nin bir nevi birleşimi olan bir enerji çalışmasıdır. Parmak uçlarıyla vücuttaki bazı akupunktur noktaları tıklanarak vücutta tıkanan enerjinin normal akışına dönmesi sağlanır. Bunun sonucunda enerji tıkanıklığına yol açan problem ortadan kalkar ve iyileşme başlar. Uygulaması oldukça basittir ve iyileşme diğer terapi tekniklerine göre oldukça hızlıdır.

Duygusal Özgürleşme Teknikleri nerelerde kullanılır?

 • Kedi, köpek, su, böcek, uçak, yükseklik, karanlık, kapalı alan gibi fobilerde,
 • Travmalarda,
 • Sigara, yeme, kahve, alışveriş gibi bağımlılıklarda,
 • Depresyonda,
 • Streste,
 • Panik atakta,
 • Değersizlik ve güvensizlik duygularında,
 • Özgüven eksikliğinde,
 • Kıskançlık, öfke, özlem, derin üzüntü gibi negatif duygularda,
 • Ayrılık sonrası yaşanan aşk acısında,
 • Aşırı kilo ve ya zayıflık probleminde,
 • Migren veya değişik vücut ağrılarında EFT kullanılabilir.

EFT tekniğinin diğer terapi yöntemlerinden farkı nedir?

1. Sorunu tamamen ortadan kaldırır.
Sorunun kaynağı olan duygusal kayıtları temizleyen ve enerji blokajını ortadan kaldıran bir tekniktir.
2. Uygulama süresi kısadır.
Diğer tekniklerde olduğu gibi haftalar ve ya aylar süren uygulamalara gerek yoktur. Uygulama sadece dakikalar sürer ve sonuç da aynı hızda alınır.
3. Kendi kendinize uygulayabilirsiniz. 
Uygulamayı iyice öğrendiğiniz takdirde kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Ancak kökeni derin bir sorununuz varsa bu konuyu EFT uzmanıyla çalışmanızı tavsiye ederim.
EFT’nin uygulamasındaki esas, soruna yol açan duygunun ne olduğunun anlaşılmasıdır. Sorunun adı konulduktan sonra iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir. Dünyanın bir çok yerindeki kliniklerde kullanılan EFT’nin başarı oranı çok yüksektir. Aşağıda EFT ile ilgili yapılmış bir kaç araştırma yer almaktadır. Yine dünyada bir çok psikolog ve psikoterapist bu tekniği kullanmaktadır. Bir başkasına uygulamak için konunun uzmanı olmak şarttır. Başvuracağınız EFT uzmanının Uluslarası EFT Master ve The AMT (Association For Meridian & Energy Therapies – Meridyen ve Enerji Terapileri Derneği)  üyesi olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bireysel seans almak için bana ayselkeskin.net ten ulaşabilirsiniz.
AYSEL KESKİN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER 
 
EFT ile ilgili yapılmış bazı araştırmalar:
Aysel Keskin Uluslararası EFT Master ve The AMT Derneği üyesidir. 
Yazı hazırlanırken enerjiakademisi.com dan faydalanılmıştır. 

Bir Cevap Yazın