Olumlu Bir Bakış Açısına Sahip Olmak Kafayı Kuma Gömmek midir?

Hepimiz kendi içinde mikro (küçük) bir alemken, etrafımızda ve tüm dünyada olanlar da bir makro (büyük) alem. Yani büyük bir sistemin içindeki sistemleriz. Biz ne kadar beden ve zihin bütünlüğümüzü sağlamak için olumlu bir tutum sergilemeye çalışsak da, her gün, her saniye kötü bir olay gerçekleşmeye devam ediyor. Bunların çoğu kontrol edemeyeceğimiz olaylar. Hal böyleyken olumlu bir bakış açısını sürdürmeye çalışmak ne derece gerçekçi? Böyle yaparak gerçekleri görmezden mi geliyoruz acaba? Peki gerçek nedir? Sorulacak ne kadar çok soru var değil mi?

Olumlu düşün, pozitif ol, kişisel geliş.

Etrafınızda mutlaka böyle mesajlar veren birileri vardır. Belki o kişi sizsiniz. Ya da internette mutlaka bu tür yazılara rastlamışsınızdır. Bu mesajları vermekte bir sakınca yok tabi ki. Ancak tüm dünyada travma üstüne travma yaşanırken böyle davranmaya çalışmak bazılarımıza inandırıcı gelmiyor. Peki bu tür mesajlar aldığınızda siz nasıl tepki veriyorsunuz?

Aptalca bir şey.

Amma da yalan.

Hadi canım sen de.

Her şey böylesine kötü giderken, nasıl olumlu şeyler düşünebilirim ki?

O halde olumlu olmak dünyadaki kötülükleri görmezden gelmek midir? Hayatta her şey güllük gülistanlık olmadığından, güzel şeyler söylemek ve kendimize iyi bakmaya çalışmak bencillik midir? Hepimiz olmasını istemediğiniz şeyler olduğunda şikayet ediyoruz, böyle davranmak size gerçekten istediğiniz şeyleri kaç kere getirdi? Ya da olmasını istemediğiniz şeyleri engelledi mi?

Kötü olaylar hakkında ne kadar çok konuşursak, ne kadar çok kızarsak ve öfkelenirsek o kadar hızlı çözüm bulacağımızı sanıyoruz. Yaşamda bir şeylerin değişmesini gerçekten istiyorsak olumsuzluklarla savaşmak zamanımızı boşa harcamaktan başka bir şey değil. İstemediğimiz şeyler üzerinde düşündükçe, yargılamaya ve kızmaya başlıyoruz. Ve daha çok olumsuz şey yaşıyoruz. Sürekli yargılama ve eleştiri, eski bir plağı tekrar tekrar çalıp durmaya benziyor.

Bence olumluya odaklı kalmak, yolunda gitmeyen şeylerin farkında olmak ve tüm bunlara rağmen, bu yaraların iyileşebilmesi için aklımıza sahip çıkmaktır.

Bakış açımızı değiştirmek için birkaç sebep: (Şu anki bakış açınız işe yarıyorsa aynen devam 🙂 )

Bakış açımı değiştiriyorum çünkü hücrelerim gönderdiğim tüm mesajları dinliyor.

Bakış açımı değiştiriyorum çünkü neye odaklanırsak o daha da fazlalaşıyor.

Bakış açımı değiştiriyorum çünkü sorunlara ancak berrak bir bakış açısıyla çözüm bulabilirim.

Bakış açımı değiştiriyorum çünkü dünyanın sağlıklı zihinlere ihtiyacı var.

Bakış açımı değiştiriyorum çünkü ne ekersek onu biçiyoruz.

Bakış açımı değiştiriyorum çünkü; benim, ailemin, çocukların ve hayvanların yani tüm gezegenin daha çok anlayış ve şefkate ihtiyacı var, hepsi bu.

Ruh ve beden sağlığımız her şeyden önemli. Zihnimize sahip çıkalım. Olumsuz düşüncelerin zihnimize hakim olduğunu düşünüyorsak destek alalım. Psikolojik Danışma için bana ayselkeskin.net ten ulaşabilirsiniz. Sağlık ve sevgiyle kalın 🙂

AYSEL KESKİN

PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER

Bir Cevap Yazın