Olumsuz İnançlar ve Zihin-Beden İlişkisi

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinden dünyaca ünlü hücre biyoloğu Bruce Lipton’ın çalışmaları genlerimizin hücrelerimizi denetlemediğini ve hücrelerimizin içinde bulunduğumuz ortama nasıl tepki verdiğini ortaya çıkardı. Lipton “İnancın Biyolojisi” adlı kitabında, insanların beyni olduğundan, içinde bulunduğumuz ortama verdiğimiz tepkilerin bir hücrenin verdiği tepkilerden daha karmaşık olduğunu, bizim sahip olduğumuz inançlar aracılığıyla çevremize tepki verdiğimizi ve inançlarımızla genetiğimizi hatta DNA’mızı değiştirebildiğimizi söylüyor (1,2).

Peki siz şu anda hücrelerinize hangi mesajı veriyorsunuz?

Kötü bir insan olduğunuza inanıyorsanız, hücreleriniz sizi dinliyor. Hasta olduğunuza inanıyorsanız, hücreleriniz sizi dinliyor. Aynı şekilde sevgiye layık, sağlıklı, güzel/yakışıklı bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız, hücreleriniz yine sizi dinliyor.

Sürekli kendinize kızıyor ve suçluluk duygusuyla boğuşuyorsanız, kendinizle ve bedeninizle nasıl bir ilişki kurduğunuzu düşünüyorsunuz?

Olumsuz İnançlar Ruh ve Beden Sağlığımızı Bozuyor

Olumsuz inançlar olumsuz duygulara, olumsuz duygular strese, stresin sürekliliği de kronik strese sebep oluyor. Kronik stres kaygı bozuklukları, panik atak, depresyon, bağımlılıklar, kronik ağrılar ve hatta fiziksel rahatsızlıklara sebep oluyor. New York Times çok satan “Tıbbın Üstündeki Zihin” kitabının yazarı Dr. Lissa Rankin, “bilimin olumsuz inançların sağlığımızı bozduğunu kanıtladığını” söylüyor (3,4). Beden- zihin ilişkisini araştıran bir bilim dalı olan psikonöroimmünoloji çalışmaları da Rankin’in çalışmalarını destekliyor (5,6,7).

Ruh Sağlığımız için Olumsuz İnanç ve Duyguları İyileştirmemiz Gerekir

Kendimizle ve hayatla ilgili olumsuz inançlarımız olumsuz duygular yaratıyor. Suçluluk, kırgınlık, kızgınlık, öfke, kıskançlık gibi olumsuz duygular sağlığımız için hiç de iyi değil. Kendine kızmak ve suçluluk, değersizlik duygusu ve özgüven eksikliğini de beraberinde getiriyor. Bu duyguların yol açtığı rahatsızlıklardan ancak bu duyguları çözümleyerek kurtulabiliriz. İğnesiz akupunktur da denilen EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) bu durumlarda kullanılabilecek harika bir araç. (Şu yazımda http://ayselkeskin.net/olumsuz-duygular-sagligimizi-etkiler-mi/ EFT ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.) Yapılan araştırmalar EFT’nin etkililiğini gösteriyor (8). EFT duygusal problemlerimiz üzerinde mucizeler yaratabiliyor ancak kesinlikle tıbbi ve psikolojik bir tedavi değildir.

Siz de olumsuz duygu ve inançlarınıza bağlı psikolojik problemler yaşıyorsanız en kısa zamanda bir ruh sağlığı profesyonelini (psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrist) görmeniz gerekir. Benden destek almak için ayselkeskin.net ten bana ulaşabilirsiniz. Ruh ve beden sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu hatırlatır, sağlıklı günler dilerim.

AYSEL KESKİN

PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER

Kaynaklar:

(1) Lipton, Bruce. The Biology of Belief: Unleashing the Power of Consciousness, Matter & Miracles. Carlsbad, CA: Hay House, 2008

(2) Sağlıklı Yaşam İçin Kendini Sev. Louise Hay, Ahlea Khadro, Heather Dane. Altın Kitaplar Yayınevi. 2016

(3) https://www.mindbodygreen.com/0-9690/scientific-proof-that-negative-beliefs-harm-your-health.html

(4) https://www.psychologytoday.com/blog/owning-pink/201308/the-nocebo-effect-negative-thoughts-can-harm-your-health

(5) http://annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.psych.53.100901.135217

(6) http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1357034X04047856

(7) http://psycnet.apa.org/?fa=main.doiLanding&doi=10.1037/0022-006X.70.3.537

(8) https://www.hindawi.com/journals/drt/2012/257172/abs/

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın