Ruh Sağlığını Dengeleyen Dolaşım Sistemi: Primo-Vasküler Sistem

1962 yılında Koreli bilim adamı Kim Bonghan, vücudumuzda kan ve lenf dolaşım sistemlerinin yanı sıra üçüncü bir dolaşım sistemi olduğunu öne sürdü. Bonghan’ın ölümünden sonra nano-teknoloji alanında yaşanan gelişmeler sayesinde bu üçüncü dolaşım sistemi Primo-vasküler sistem’in (PVS) varlığı çeşitli bilim insanları tarafından da doğrulandı. Söz konusu kanalların en önemli özelliği insan vücudundaki enerji meridyenleri üzerinde yer alan akupunktur noktalarını birbirine bağlamasıydı. Araştırmacılar tüm vücudu bir ağ gibi saran PVS’nin yaşamın tüm biyolojik süreçlerini koordine eden temel yapı olduğunu düşünüyorlar.

Meridyen Terapisi ve Primo-Vasküler Sistem

Meridyen Terapisi Geleneksel Çin Tıbbı’nda binlerce yıldır bilinen, bedenin enerji kanalları üzerindeki belirli bölgeler ve noktaların akupunktur (iğne batırma), akupresür (el veya parmaklarla basınç uygulama), masaj, ısı, elektrik veya mıknatıslarla uyarılmaları yolunu kullanan tüm tedavi türlerini kapsıyor. Bu yöntemler, hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılıyor. Daha yakın dönemde EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) ve Aromaterapi gibi modern yöntemler de Geleneksel Çin Tıbbı’nın meridyen enerji sistemini temel alarak, Meridyen Terapisi yöntemleri arasında yer aldılar.

Geleneksel Çin Tıbbı’na göre insan fizyolojisinin en önemli unsuru, enerji kanalları veya meridyen sistemi. Bu sistem son derece detaylı ve karmaşık, ama bir o kadar da düzenli ve işlevsel. Bu enerji kanallarına “meridyen” denmesinin sebebi, büyük çoğunluğunun bedende dikey konumda olması. Meridyenler, sinir sistemi ve dolaşım sistemi gibi, tüm bedeni bir bütün olarak bağlıyor. Hatta Geleneksel Çin Tıbbı Meridyen Teorisinde, meridyenler sadece beden içinde iletişimi sağlamakla kalmıyor, organlarımızla duyularımız, dokularımız, duygu ve düşüncelerimiz arasındaki iletişim ve uyumu sağlıyor. Meridyen sistemi tam anlamıyla beden, zihin ve ruhun bütünlüğünü işlevsel bir biçimde tanımlıyor.

Tüm hastalıkların sebebi enerji sisteminin bozulmasıdır.

Geleneksel Çin Tıbbı’nda meridyen enerji akışının tıkanması ve dengesini yitirmesi, hastalığın başlıca sebebi olarak görülüyor. Enerji akışının tam olarak nerede, ne sebeple ve nasıl tıkandığının belirlenmesi, buna bağlı olarak yeniden açılması ve dengelenmesi ise tüm hastalıkların temel tedavi yöntemi. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın, Meridyen Terapisi yöntemlerinin hepsinin ortak amacı bu.

Meridyen Terapisi’ne göre vücudun enerji akışının tıkanmasına birçok şey sebep olabiliyor. Bunların başlıcaları; duygularımızı aşırı bir şekilde deneyimlemek, yanlış yemek yeme alışkanlığı, az hareket etmek ve yeteri kadar dinlenmemektir.

Meridyen Terapisinin özünde hastalığa değil, kişiye göre tedavi uygulaması esas. Buna göre hastalığın ne olduğu kadar, hastalığa sahip olan kişinin kim olduğu da büyük önem taşıyor. Hastalık semptomları yerine kişinin kim olduğunu temel almanın önemli yanı şu: Bilinç, odaklandığı şeyi büyütür. Bu yüzden hastalığın kendisine yoğunlaşmak, ne terapistin, ne de hastanın işine yarar. Meridyen Terapisi, kişinin varlığının temelini oluşturan yaşam enerjisinin bozulmuş dengesini yeniden kurmasını sağlar; sağlığı yüzeysel, semptomatik ve geçici olarak değil, kökten, bütünsel ve kalıcı olarak iyileştirmeye çalışır.

Bir Meridyen Terapisi olarak EFT (Duygusal Özgürleşme Teknikleri)

Amerikalı psikolog Roger Callahan’ın 1980 yılında tesadüfen keşfettiği ve hastasının su fobisini iyileştiren TFT (Thought Field Therapy) bir meridyen terapisi tekniği. Daha sonra bir mühendis olan Gary Craig TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak  EFT’yi (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) geliştirdi. Fobilerden fiziksel rahatsızlıklara kadar bir çok problemde kullanılabilen EFT, geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan, akupresür ve NLP’nin bir nevi birleşimi olan bir enerji çalışması. Parmak uçlarıyla vücuttaki bazı akupunktur noktaları tıklanarak vücutta tıkanan enerjinin normal akışına dönmesi sağlanıyor. Bunun sonucunda enerji tıkanıklığına yol açan problem (ağrılar, korkular vs) ortadan kalkıyor ve iyileşme başlıyor. Uygulaması oldukça basit ve iyileşme diğer terapi tekniklerine göre oldukça hızlı.

Modern tıbbın çareleri, ilaçlar ve ameliyatlar kimi zaman insanların bazıları için sonuç vermiyor. Hiçbir şeyin işe yaramadığı yerlerde EFT genellikle işe yarıyor. EFT’yi diğer yöntemlerden farklı yapan şeyler; semptomların aniden yok olması, uygulamanın kolay olması ve kısa sürede sonuç alınabilmesi. Yine de EFT tıbbın veya diğer iyileştirme uygulamalarının yerini almaz. Diğer uzmanlarla (doktorlar, ruh sağlığı uzmanları) ile birlikte çalışmak en doğrusu.

EFT nasıl çalışıyor?

EFT’nin çalışma prensibi sorunu doğru teşhis edebilmek. Sorunun kaynağına ulaşmak bu mükemmel aracı doğru kullanabilmek adına çok önemli. Kişi sorunun çıkış noktasıyla ilgili bir olay ya da sebep hatırlıyorsa o olay üzerinde EFT çalışması yapılıyor, olaya dair ne kadar negatif duygu yükü varsa temizleniyor. Sorunun sebebine ilişkin hatırlanan hiç bir şey olmadığında ise, problemin hangi durumlarda tetiklendiği ve bu probleme sebep olan duygunun ne olduğu tespit edilerek bunun üzerine EFT çalışması yapılıyor. Ancak sorunun kalbine inilmedikçe EFT ile kısa süreli bir rahatlama sağlanıyor. Semptomlar geçmiş olsa bile bu durum maalesef kalıcı olmuyor. Bu yüzden EFT uygulaması için bu işin uzmanına gitmenizi tavsiye ederim. EFT uzmanının The AMT (Meridyen ve Enerji Terapileri Derneği) üyesi ve sertifikasının geçerli olmasına dikkat edin. Eğer sorununuzun tıbbi yöntemlerle geçmediğini, sebebinin psikolojik (stres vs kaynaklı) olduğunu düşünüyorsanız EFT başvurabileceğiniz harika bir araçtır. Ancak doktorunuzun onayını almadan herhangi bir alternatif yöntemi denemenizi tavsiye etmiyorum. EFT size bu konuda oldukça yardımcı olabilir ancak tıbbi bir tedavi asla değildir. 

Siz de geçmek bilmeyen rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz ve alternatif bir yöntem arıyorsanız EFT aradığınız yanıt olabilir. Ruh ve beden sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu hatırlatır, sağlıklı günler dilerim.

AYSEL KESKİN

PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER
Aysel Keskin Uluslarası EFT Master ve The AMT (Meridyen ve Enerji Terapileri Derneği) üyesidir.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2005290110600143

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2005290113002082

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3793287/

https://sciencebasedmedicine.org/the-primo-vascular-system-the-n-rays-of-acupuncture/

“EFT’nin bilimsel temelleri”, Ahmet Aksoy, Radikal Blog, 10.11.2014

“Meridyen Terapisi Hakkında”, Dr. Onur Aydınoğlu, alternatifterapi.com

 

 

 

Bir Cevap Yazın