Ruh Sağlığını Korumak İçin Zihni Boşaltmanın 10 Yolu

Modern hayatın getirdiği yaşam koşulları bize birçok konuda kolaylık sağlasa da, düşünmemiz gereken şeylerin sayısını da bir o kadar artırdı. Zihnimiz geleceği planlamak ve geçmişi kurcalamakla daha çok meşgul hale geldi. Fakat beynimiz bu kadar bilgiyi işlemeye alışkın olmadığı için; psikolojik ve fiziksel rahatsızlıklar çoğaldı, tatminsizlikler ortaya çıkmaya başladı. Aşağıda size zihninizi boşaltarak sağlığınızı korumaya yardımcı olacak 10 tekniği listeledim. Bu teknikleri günlük yaşamınıza dahil ettiğinizde zihin ve beden sağlığınızın günden güne iyileştiğini göreceksiniz. İşte zihninizi boşaltmaya yardımcı olacak 10 teknik:

1. Mindfulness (Bilinçli Farkındalık):

Mindfulness (bilinçli farkındalık), zihni geçmişteki acı veren anılar ile gelecekle ilgili kaygı veren düşüncelerden şimdiki ana getirmeyi sağlayan bir teknik. Bilinçli farkındalık beynimizin yapısını değiştirerek stres, kronik ağrılar, depresyon, kaygı gibi birçok belirtiyi azalttığı gibi genel iyi bir ruh hali edinmemize de yardımcı oluyor. Şu araştırma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20350028 mindfulness’in kaygı ve depresyonu azalttığını gösteriyor.

2. Meditasyon:


Günde sadece 10 dakikanızı ayırarak, sessiz bir ortamda, gözleriniz kapalı bir şekilde nefes alış verişinize odaklanarak meditasyon yapabilirsiniz. Bu basit ve uygulanabilir meditasyonda düşüncelerinizi engellemek yerine onların geçip gitmesine izin veren bir gözlemci olun. Bu çalışmayı her gün yaptığınızda bir hafta gibi kısa sürede bile stresinizin azaldığını ve daha esnek biri haline geldiğinizi göreceksiniz.

3. Talassoterapi Banyosu:

Talassoterapi deniz suyu ve deniz etkenleri ile yapılan bir tür tedavi sistemi. Şu araştırma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18600327 bu yöntemin kronik ağrıları geçirdiğini gösteriyor. Siz de evinizde deniz suyu etkisi gösterecek bir banyo hazırlayabilirsiniz. Bunun için 2 fincan ingiliz tuzu (magnezyum sülfat, epsom salt) ve bir fincan zeytinyağını sıcak su dolu küvete dökün. Sabun kullanmayın. En az 15 dakika boyunca bu su içinde gevşeyin.

4. Refleksoloji (Ayak Masajı):

Refleksoloji holistik (bütüncül) sağlıkta kullanılan yöntemlerden biri. Şu araştırma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12269681 ayak masajının kaygı ve depresyon tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor.

5. Lavantanın sakinleştirici gücü:

Şu araştırma https://umm.edu/health/medical/altmed/herb/lavender lavantanın uyku bozuklukları, kaygı, depresyon ve stresin etkilerini düşürmede etkili olduğunu gösteriyor.

6. Oğulotu çayı içmek:

Latince adıyla melissa officinalis (oğul otu) sakinleştirici doğal bir çay. Şu araştırma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25360512 oğul otunun stresi düşürdüğünü gösteriyor.

7. Ağaçların ve doğanın içinde olmak:

Şu araştırma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4041337/ ağaçlar ve yeşillik içinde geçireceğiniz 15 dakikanın kaygıyı ve tansiyonu düşürdüğünü gösteriyor.

8. Sakinleştirici müzik dinlemek:


Müziğin ruhsal durumu etkilediği bir gerçek. Nörobilimciler şu şarkının https://www.youtube.com/watch?v=UfcAVejslrU kaygıyı %65 oranında düşürdüğünü bulmuşlar. Kaynak: http://www.inc.com/melanie-curtin/neuroscience-says-listening-to-this-one-song-reduces-anxiety-by-up-to-65-percent.html

9. Topraklanmak:


Topraklanmak zihninizi boşaltmanın en basit yollarından biridir ve bunun için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Çıplak ayakla toprakta yürüyerek, ellerinizi evinizdeki saksının toprağına birkaç dakika bastırarak, balkonunuzda çiçek yada meyve yetiştirerek, doğal gıdalar tüketerek topraklanabilirsiniz.

10. Duygusal Özgürleşme Teknikleri (EFT):


Stres, kaygı, korku, endişe gibi andan uzaklaşmamıza sebep olan tüm olumsuz duyguları temizlemek için kullanılabilen EFT, geleneksel Çin tıbbındaki akupunktur yöntemlerine dayanan, akupresür ve NLP’nin bir nevi birleşimi olan bir enerji çalışması. Parmak uçlarıyla vücuttaki bazı akupunktur noktaları uyarılarak vücutta tıkanan enerjinin normal akışına dönmesi sağlanıyor. Bunun sonucunda enerji tıkanıklığına yol açan korku, endişe gibi olumsuz duygular ortadan kalkıyor ve iyileşme başlıyor. EFT’nin uygulaması oldukça basit ve iyileşme diğer terapi tekniklerine göre oldukça hızlı ilerliyor.
Yukarıda sayılan yöntemleri uygulamanıza rağmen zihninizi boşaltamıyor ve stresinizin hiç geçmediğini düşünüyorsanız bir ruh sağlığı profesyonelini (psikolojik danışman/psikolog) görmeniz gerekir. Bu konuda destek almak için bana ayselkeskin.net ten ulaşabilirsiniz. Ruh ve beden sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu hatırlatır, sağlıklı günler dilerim.
AYSEL KESKİN
PSİKOLOJİK DANIŞMAN & EFT MASTER

Bir Cevap Yazın